işyerinden ayrılıp kıdem tazminatı alma hakkınız var ayrıntılar

SORU:  Merhaba benim 5 sorum olacak.İyi çalışmalar
1- 20 yıl ve prim günü dolan ablamın S.S.K.dan bu durumu belgeleyen yazıyı alarak işyerine teslim etmesi halinde, çalıştığı işyerinin kıdem tazminatını ödemekle yükümlü olup olmadığını , eğer tazminatını alabilecekse, o andan itibaren emekli sayılıp sayılmayacağını merak ediyorum. Kendisi 1967 doğumlu, sigorta başlangıcı 1/3/1988 senesinden ve toplam prim günü mart 2008 dahil 7023tür.
2- SSK’nın olur yazısıyla firma tazminat ödedikten sonra, ablam tekrar aynı işyerinde iş talep eder, firma yönetimi de kabul ederse, tekrar iş sözleşmesi yapılırsa, arada kaç iş günü boşluk vererek işe girişini yapabilir? Hemen tekrar aynı şirkette çalışmaya başlayabilir mi?
3- Ablam tekrar işe girişinde yıllık izin hakkı ( şu anda 26 gün hak ediyordu ) kaç gün olacak, 14 mü - 26 günmü? Yeniden işe başladığında primleri işverence, emekli statüsünde mi, normal işçi statüsünde mi ödenecektir.?
4- 20 yıl ve prim günü dolup da, yaşı dolmayanlar emekli maaşı bağlanmaya hak kazanıyormu ?
5- Eğer bu aşamada emekli sayılmıyorsa,bu çalışmaya devam ederken kıdem tazminatını almaya yönelik hileli bir işlem olarak değerlendirilip ablamın başı sıkıntıya girer mi?
Bu konularda vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler, saygılar, Yasin yıldırım, karabük

YANIT: Ablanızın 20 yıllık sigortalılık süresi ve 7023 gün sayısı var olduğundan isterse SSK’dan kıdem tazminatı yazısı alarak, işyerinden ayrılıp-kıdem tazminatı alma hakkı var. İsterse daha sonra aynı veya farklı bir işyerinde yeniden işe de girebilir. Yeniden işe girdiğinde kıdem tazminatını alarak kıdemini sıfırlamış olacağından yeni işe girmiş kişiler gibi yıllık izin hakkı olur...Yani 14 gün olur...Emekli oluncaya kadar normal işçi statüsünden SSK’lı olacak... Emekliliğine gelince, 01.03.1988 başlangıcıyla 44 yaşında yani 2011 yılında SSK’dan emekli olacak.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !